Size bir telefon kadar yakınız
0312 419 00 50
Dil Seçin
trende

Gebelik Lekesi

Gebelik Lekesi

Gebelik Lekeleri

Hamilelik döneminde sık sık karşılaşılmakta olan cilt problemlerinden bir tanesi de cilt lekeleridir. Gebelik döneminde açığa çıkan östrojen hormonunun kadınların uv ışınlarına karşı olan hassasiyetini arttırmaktadır. Bu durumun özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak gözlenmesi sonucunda eller, elmacık kemikleri ve yüz bölgesi en fazla etkileşimde kalan bölgelerdir.

Bunun için bu dönemde cildimizin iyi korunması gerekmektedir. Bir diğer hamilelik lekesi oluşturan etmende lekelenmenin genetik olmasıdır. Öyle ki kişi genetik olarak hamilelik lekesini oluşumunu tetiklemekte ise bu durumda bahsedilen bölgelerde kahverengi renkte lekelenmeler meydana gelmektedir.

Dermatolog tarafından onaylanan kremler annenin günlük bakımını karşılayacak şekilde tercih edilmeli ve hem bebek hem de annenin cildi riske edilmemelidir. Bu gibi önlemler almayan kişilerde gebelik lekesi oluşumu kaçınılmaz olur. Peki gebelik lekesi nasıl tedavi edilir?

Gebelik Lekesi Tedavisi

Gebelikte meydana gelen lekeler sadece yüz bölgesinde değil zamanda karın bölgesinde, meme uç kısımlarında ve genital bölgede de değişik renk tonlamalarında ve boyutlarda ortaya çıkmaktadır. Doğum gerçekleştiği zaman dilimi itibariyle 1 sene içerisinde lekelenmenin kaybolabileceği gözlenmektedir. Lakin bu süre zarfı içerisinde geçmeyen lekelerin tedavi edilmesi gereklidir. Gebelik lekesi için uygulanan tedaviler ışık dolgusu, PRP tedavisi, lazer tedavisi, kimyasal peeling uygulamalarıdır. Sıralamış olduğumuz tedavi uygulamalarına tabii olarak cilt lekeleriniz için alternatif çözümlere başvurabilirsiniz.

Gebelik Lekesi Tedavi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

İlk olarak tedavi sürecinin başlangıcında lekenin derinliği saptanmalıdır. Leke oluşum sürecide göz önünde bulundurularak tedavi süreci ölçülür. Leke yakın süreçte oluşmuş ise kısa uygulamalar sonucunda leke giderilebilir. Lakin leke oluşumu çok önceden beri var ise o vakit leke tedavi süresi biraz daha uzun tutulmalıdır.

Tedavi öncesi cilt analizi yapılmalıdır. Cilt yüzeyinde pullanma, kaşıntı veya kızarıklık var ise leke tedavisi uygulanmaz. Leke tedavisinin başlangıcı ile en az SPF 30 faktörlü güneş koruyucu kullanılması gerekmektedir. Lazer sistemleri ve kimyasal peeling kullanımı ile leke tedavisi uygulanabilmektedir. Leke tedavisinde birey emzirmiyor ise leke kremleri ve ağız yoluyla alınan antioksidanlar aracılığıyla tedavi desteklenmelidir.

Gebelik Lekesi Tedavi Yöntemleri

Gebelik lekesi tedavisi uygulaması olarak adlandırdığımız tedavi yöntemi deri altına ince iğneler aracılığıyla glutation, C Vitamini, somon ekstresi ve transexamic asidi, leke açıcı ve antioksidan maddelerin uygulanması ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu uygulama kimyasal peelinge göre daha az lekeli ciltler için uygulanmaktadır.

Lazer Tedavisi

Leke tedavisinde lazer uygulamasında bulunmak oldukça başarılı bir yöntemdir. Lazer tedavisi ile 2 farklı şekilde cilt tedavisi sağlanmakta.

  • Cildi soyarak yenileyen lazerler
  • Renk pigmentine etki eden lazerler

Lazer tedavisinde kişi sosyal yaşantısına kısa süre içerisinde geri dönmektedir. Cilt yapısının altında bulunan katmanların pigmentlerine atış yapılarak bu renklere zarar vermek amacıyla uygulanmaktadır. Lazer tedavisinde renk oluşumunun yaşandığı bölge dışında herhangi bir doku zarar görmemektedir. İşlem sonrası kişi gündelik hayatına devam etmektedir.

Son dönemlerde lazer sistemlerinin keşifleri ile ilgili şunu söyleyebiliriz ki leke tedavisi için oldukça başarılı sonuçların elde edilmesine sebebiyet vermekte. Özellikle koyu tenli kişiler için leke tedavisinde lazer uygulanması oldukça güvenilirdir. Lazer ile tedavi süürecinde yara ve yan etkilerin oluşum ihtimali oldukça düşüktür. Kişi tedavi sürecinde ve sonrasında güneş ışınlarına tekrar maruz kalmamaya özen göstermelidir.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peelingler uygulama çalışmaları bakımından oldukça farklıdır. Özellikle kozmetik alanında kullanılan birden fazla kimyasal peeling uygulaması bulunmaktadır. Peeling uygulaması sayesinde cilt yapısının üst katmanı nazikçe soyulmaktadır. Pigment üreten hücreler kimyasal peeling sayesinde pigment sentezin baskılamaktadır. Buda kolajen arttırımına sebebiyet vererek cildimizdeki hücrelerin yenilenmesine olanak sağlar.

Kimyasal peeling uygulamasındaki seans aralığı kullanılan ürüne ve lekenin boyutuna göre 7 ile 20 gün arasında değişmektedir. Seans sayısını etkileyen bir diğer etmende cildin tedaviye verdiği sonuçtur. Eğer cilt yapılan uygulamalar sonucunda hızlı tepkime veriyor ise seans süresi kısa tutulur. Eğer ki cilt reaksiyonu sağlanmıyor ve tedavi süresi uzatılması gerekiyorsa seans süresi 6 seansa kadar çıkarılabilir.

Kimyasal peeling sonrası kişi normal yaşantısına dönebilir. Kimyasal peeling uygulaması ile sadece lekelenmeler değil kırışıklıklar ve çizgilerde de gözle görülür etkiler oluşmaktadır.

Fiyat Teklif ve Randevu Formu
Gebelik Lekesi Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin Lütfen Aşağıdaki Formu Doldurunuz Uzmanlarımız Size En Kısa Sürede Dönüş Yapacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

×