Size bir telefon kadar yakınız
0312 419 00 50
Dil Seçin
trende

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Cildimizin kusursuz görünmesi adına uygulamada bulunduğumuz çeşitli cilt bakım uygulamaları bulunmaktadır. Özellikle cildimizde bulunan küçük çukurların ve buna bağlı oluşan cilt lekelenmelerinin giderilmesine dair etkili yöntemlerden bir tanesi de kimyasal peeling olmakta. Bölgesel olarak yüzde, boyun bölgesinde, ellerimizde ve kollarımızda oluşan yüzeysel lekelenmeler çiller, kimyasal peeling uygulaması sonucunda giderilebilmekte. Kimyasal peeling uygulaması sonrasında bu bölgelerde gözle görülür bir şekilde izler giderilir.

Kimyasal Peeling Nedir

Çeşitli etkenlere bağlı olarak oluşan lekelenmelerin peeling uygulaması ile giderilmesine kimyasal peeling adını vermekteyiz. Başta zararlı güneş ışınları olmak üzere birçok etkene bağlı olarak cilt yapısında lekelenmelerin oluşabileceğini biliyoruz. Kimyasal peeling uygulaması sayesinde cilt daha genç bir görünüme kavuşmaktadır. Aktif akne ve sivilce izlerinde de düzelmelere katkı sağlamaktadır. Uygulanma amacı deride bulunan negatif yüzeyi soyulma aracılığıyla gidermektir. Yeni oluşan cilt yapısının dokusu daha pürüzsüz ve daha homojen bir yapıdadır.

Kimyasal Peeling ile Hangi Cilt Bakım İşlemi Uygulanamaz

 • Sarkmalar ve deri yüzeyinde bulunan gevşeklik
 • Kaş kaldırma, yüz gerdirme uygulamasında
 • Göz kapağı düşüklüğü tedavisinde
 • Derin çukurlanmalar olan cilt yüzeyinde kimyasal peeling uygulaması uygulanamaz.
 • Daha az çukurlanmalar olan bölgelerde ise oldukça etkili bir sonuca ulaştırmaktadır.

Kimyasal peeling deri üzerinde bulunan yağlar cildimizden arındırılır. Hastanın hangi bölgesine uygulamada bulunulacak ise planlama yapılır. Hasta ve hastane şartları göz önünde bulundurularak işleme başlanır. Ortalama olarak uygulama başladığından 5-10 dakika sonrasına kadar cilt üzerinde hafif yanma batma ve benzeri etkiler gözlemlenir. Lakin bu süreç sonunda cildinizde herhangi bir yan etki oluşmayacaktır. Kişi uygulama sonrasında günlük yaşantısına geri dönebilir. Cilt yapısına göre uygulama sonrasında verimli sonuç alabilmek adına birden fazla seans gerekebilir.

 • Uygulamanın derinliğine bağlı olarak güneş yanığı benzeri etkileşimler
 • Cilt yapısında beklenmedik reaksiyonlar
 • 1 ila 5 gün arasında oluşan kızarıklıklar
 • Cilt yüzeyinde hafif soyulmalar
 • Deri yüzeyinde gerginlik ve hafif kahverengi renkli bir yüzey oluşumu gözlemlenebilmektedir.

Kimyasal Peeling Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt yüzeyinde oluşan kabuklanmaları hasta soymamalıdır. Bu süreç içerisinde sadece doktorunuzun önerdiği krem ve losyonları kullanmanız önerilmektedir. Peeling uygulaması sonrasında kişi güneş ışınlarına maruz kalmamaya özen göstermeli.

Peeling Hangi Durumlarda Uygulanmaz

Uygulamada bulunulacak olan bölgede kesinlikle açık uçuk ve benzeri durumlar söz konusu olmamalıdır. Bölgede soyulma işlemi daha önceki süreçlerde yapılmış ise de kimse bu uygulama yöntemini kullanmamalı. Uygulama bölgesinde enfeksiyonlar var ise kimyasal peeling uygulaması önerilmez.

Kimyasal Peeling Soyma İşlemi Ne Kadar Sürer

Cilt problemine göre uygulanmakta olan peeling uygulaması soymanın derinliği artış gösterdikçe elde ettikçe gelişim göstermektedir. 3 farklı cilt soyma işlemi uygulanmaktadır.

 • Yüzeysel soyma

Kısa süreli uygulanan cilt soyma işlemi öğle arası cilt soyma olarak bilinir. Meyve asitleri, laktik asit, glikolik asitler ile oluşturulan uygulama hafif düzeyde var olan kuru kırışıklıklar için tercih edilmektedir. Uygulama düzeyi oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Uygulama tamamen muayenehane şartları göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Uygulama ortalama olarak 10-15 dakika kadar sürmektedir. Cilt özelliklerine göre değişkenlik gösteren uygulama haftalık ve aylık uygulanmaktadır.

 • Orta derinlikte soyma

Tüm yüze ortalama 15 dakikada uygulanabilen işlem hafif düzeyli kırışıklıklarda tercih edilmektedir. Uygulama sırasında ve sonrasında hafif düzeyde batma hissi hissedilmektedir. Daha ağır etkileşimler gözlemlenmez. 1-2 ayda bir uygulanan uygulama sonrası cildimiz 7 ila 10 gün arasında tamamen iyileşmektedir. Bazen yağ ve ter bezlerinin tıkanması sonucunda beyaz noktalar gözlemlenmektedir. Bu beyaz noktalar ise zaman içerisinde kendi kendine geçebilmektedir.

 • Derin soyma

Genel olarak derin kırışıklıklarda ve yaygın olarak gelişim göstermiş olan leke tedavilerinde tercih edilmekte olan derin soyma işlemi kalıcı olarak deri üzerinde renk azalmasına yol açmaktadır. Genellikle koyu ten rengine sahip kişiler bu uygulama için uygun kişiler değildirler. Ortalama olarak yüzün küçük bir bölgesine 10-15 dakikada uygulanmakta olan bu uygulama formunda toplam yüze uygulanma süresi 1- saat arasında sürmektedir. Uygulama için gerekli kullanım alanı ameliyathane ve eşdeğer şartlandırmalar olmakta. Uygulamada anestezi altında işlem gerçekleştirilmektedir. Uygulama sonrasında da ortalama 2 gün boyunca özel su geçirmeyen pansuman uygulamasında bulunulması gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

×