Size bir telefon kadar yakınız
0312 419 00 50
Dil Seçin
trende

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Nedir?

Peeling çeşitli çevresel faktörler sonucunda ( hava kirliliği, alkol, sigara, güneş ışınları ) gibi nedenlere dayalı olarak cildimizde oluşan izleri veya lekelenmeleri gidermek amacıyla yapılan bir uygulamadır. Kimyasal peeling de içeriğinde kimyasal maddeler kullanılarak uygulanan cilt bakım uygulamalarından bir tanesidir. Bu sayede cildimiz daha yumuşak ve yenilenmiş bir görünüme kavuşacaktır.

Aynı zamanda kimyasal peeling uygulaması sonucunda lekeli, kuru ve soluk bir görünüme sahip olan cilt yapısı aydınlanır ve yüzeysel olarak meydana gelen kırışıklıkların giderilmesi sağlanmaktadır. Kimyasal peeling uygulaması sonucunda derinin derinliklerine gidilerek kontrollü bir şekilde hasar oluşturulur ve sağlıklı deri ortaya çıkar.

Kimyasal peelingin uygulanmasındaki amaç deri tabakalarının yüzeyinden yola çıkarak tabakanın en alt kısmında hasar oluşturmaktır. Sonrasında rejenerasyon uygulamasında bulunarak yaranın iyileşmesi sağlanıp deri çeşitli lezyonlar sonucunda tedavi edilmektedir.

Kimyasal Peeling Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

 • Uygulama yapılacak olan kişinin aktif enfeksiyonu ve açık yaralarının bulunmaması gerekir
 • Aktif uçuk virüs enfeksiyonu bulunmaması gereklidir
 • Kişi 3-12 ay içerisinde orta veya derin peeling uygulamasında bulunmamış olması gereklidir
 • Radyoterapi öyküsü olmamalı
 • Fitzpatrick deri tipi IV, V,VI
 • Uygulama öncesinde uygulama yapılacak olan bölgede cerrahi müdahale olmaması gereklidir
 • Keloid hikayesi, yaraların geç iyileşme süreci ve anormal skar oluşumunun söz konusu olmaması gereklidir
 • Gebelik/ Emzirme durumu olmamalı
 • Kişi alkol ve sigarayı yoğun kullanıyor olmamalı
 • Güneş ışınlarına yoğun maruz kalmamalı
 • Herhangi bir cerrahi müdahale geçirmiş olmamalı (en az 6 ay)
 • Saç boyası ve benzeri kimyasal uygulamalar uygulamadan 1 hafta öncesine kadar yapılmamalı
 • Tedavi uygulaması için mümkün olduğunca kış ve son bahar aylarını kişi tercih etmelidir
 • Peeling uygulaması kapsamında salisilik asit peeling için Aspirine alerjisi olmamalı

Kişinin sağlıklı bir süreç geçirmesi için yukarıda tanımlanan bilgilerin göz önünde bulundurulması gereklidir.

Kimyasal Peeling Uygulamaları

Yüzeysel, orta derinlikli ve derin kimyasal peeling olarak peeling uygulamaları 3 gruba ayrılmaktadır.

Yüzeyel Kimyasal Peeling

Cildin en üst tabakasına yerleşmiş olan Yüzeysel peeling adını verdiğimiz uygulamanın bir diğer adı alfa hidroksi asittir. Küçük moleküler yapıdan oluşan peeling meyve asitlerinden yapılmaktadır. Yüzeysel kimyasal peeling de daha çok siyah noktalar, beyaz noktalar, hücre yenilenmesi ve akne tedavisi niteliğindedir. Uygulama sonrasında kişi sosyal yaşantısına geri dönebilir.

Orta Derinlikli Peeling

Glikolik asitler ile yapılmakta olan peeling TCA-Trikloroasetik asit karışımları ile oluşturulmuştur. Hafif orta dereceli kırışıklara müdahale eden orta dereceli peeling uygulaması ter bezleri, yağ bezleri vede kıl foliküllerinin bulunduğu tabakaya hasar vererek pigment değişikliğinin oluşmasını ön görür. Özellikle cilt yapımızda yüzümüze, ellerimize, ön kollarımıza ve boyun bölgesinde meydana gelen kanser hastalığı öncesinde bir cilt hastalığı olarak nitelendirilen aktinik keratoz hastalığının tedavisinde etkili bir uygulamadır.

Uygulama sonrasında iyileşme süreci 1 haftadır lakin kişinin uygulama sonrasında yüzü kırmızılaşmaktadır. Cildi kahverengi renge dönüşür. Yaklaşık 3 gün süre zarfı içerisinde de kişinin derisi dökülmeye başlar. Bu süreç içerisinde cildinizi temiz tutmalısını ve birkaç kez yıkandıktan sonra nemlendirici sürmelisiniz.

Derin Kimyasal Peeling

Bakers, Fenol, Jessner’ s ve TCA (%50) solüsyonları ile uygulanmakta olan peeling uygulaması deri üzerinde ciddi oranda soyulmaların gerçekleşmesi sonucunda uygulanmaktadır. Peelingin yapılış amacı sivilce izleri, cilt lekeleri, skarlar, akne ve benzeri cilt bozukluğunu tedavi etmek amacıyla uygulanmaktadır. İşlem lokal anestezi kapsamında gerçekleştirilmektedir. İşlem esnasında kişi lokal anestezi uygulandığı için ağrı ve acı hissetmemektedir. Tüm yüze uygulandığından dolayı uygulama süresi 1-2 saat kadar sürmektedir.

Uygulama sonucunda özellikle koyu tenliler için deride kalıcı renk azalmasına yol açacağından dolayı buğday tenlilerde uygulanması ön görülmez. Uygulama sonrasında kişiye su geçirmez özellikte pansuman uygulamasında bulunulur. Deri üzerinde uygulama sonrasında kabuklanma ve benzeri etkiler oluşur. Yaklaşık 7-10 gün arasında tekrar yeni deri oluşumu olmaya başlar ve ilk oluşan deri kırmızı görünüme sahip iken belirli bir süre zarfı sonrasında deri beyazlar. Deri soma işlemine gelindiğinde tek bir seans uygulanmaktadır ve sonucunda başarılı bir sonuç elde edilir.

Kimyasal Peeling Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uygulama işlemi öncesinde epilasyon işlemi üzerinden en az 1 ay geçmelidir.
 • Kalıcı olarak cildinizde lekelenmelerin oluşmamasını istiyorsanız uygulama sürecinde kaşıma veya kendi kendinize soyma vb işlemlerde bulunmamalısınız.
 • Peeling işlemi sonrasında bayanlar makyaj yapmamalı, erkekler ise tıraş olmamalıdır.

Fiyat Teklif ve Randevu Formu
Kimyasal Peeling Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin Lütfen Aşağıdaki Formu Doldurunuz Uzmanlarımız Size En Kısa Sürede Dönüş Yapacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

×