Size bir telefon kadar yakınız
0312 419 00 50
Dil Seçin
trende

Leke Tedavisi Hakkında Bilgiler Nedir Nasıl Yapılır?

Leke Tedavisi Hakkında Bilgiler Nedir Nasıl Yapılır?

Leke Tedavisi

Cilt yapımızın sağlıklı bir yapıda olmadığını cilt üzerinde oluşan cilt problemlerinden anlayabiliriz. Bu cilt problemleri arasında yer alan ve fiziki olarak bizleri oldukça etkileyen cilt problemlerinden bir tanesi de cilt lekeleridir.

Cilt lekelerinin oluşumunda birden fazla etmen rol oynamaktadır. Bunlar güneş ışınları, çevresel koşullar ve cilt temizleme alışkanlıklarına kadar birçok etkene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Cilt lekesi tedavisi ile ilgili herhangi bir tedavi uygulamasında bulunmak için öncelikle leke türü, cilt üzerinde ne kadardır var olduğu ve boyutu göz önüne alınır. Cilt lekesi tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de lazerle leke tedavisi olmakta.

Lazerle Leke Tedavisi Nedir?

Q-swiched Nd YAG, KTP lazer, fraksiyonel lazerler, IPL lazer olarak lazer tedavi yöntemleri kendi aralarında farklı alanlarda kullanılan lazer tedavi uygulamalarıdır. Lazerle leke tedavisi gerektiren cilt lekelerine çiller, yaşlılık lekeleri, et benleri, güneş lekeleri ve doğum lekelerini örnek olarak verebiliriz.

Lazer Tedavi Süreci Ve Seansları

Seans belirlemede en önemli etken lekenin tipi, cilt yapısı, seçmiş olunan lazerin cinsi ve leke derinliğidir. Bunun için ilk olarak cilt analizi yapılır ve tedavi sonuçlarına göre lekenin ne tür bir leke olduğuna karar verilerek seans süresi ve tedavi detayları ile ilgili hasta bilgilendirilir.

Lekenin cinsi ise doğrudan kişinin cilt yapısı ile ilgilidir. Örnek ile açıklayacak olursak yüzeysel yapıda bulunan bir leke tek seans sonrasında giderilebilinir iken derin bir leke 4-5 seans sonrası kaybolmaya başlamaktadır.

Doğum lekeleri  ise ortalama olarak 10-15 seans sonrasında giderilmektedir. Güneş lekelenmelerinde ise 8-10 uygulama sonrasında sonuca varılabilmektedir. Ortalama olarak uygulanan tedavi sürecine göre kişi 3 ila 8 hafta arasında cilt lekelerinden tamamen arınmış olacaktır.

Lazerle uygulanan tedavi tamamen uzmanlık gerektiren bir tedavi işlemidir. Özellikle renk tonlaması esmer olan kişilerde leke tedavisinde dikkatli olmak gerekmektedir. Cilt tonlamasına göre doğru lazer yöntemi tercih edilmelidir. Çünkü lazer seçimi önemsenmediğinde ve işinin ehli kişilerce yapılmadığında cilt yapısı hassasiyetlik durumuna göre tahriş olacaktır.

Bunun yanı sıra cilt yapısı hassas ve kılcal damarları belirgin olan kişilerce ve cilt renk tonu açık renk olan kişilerce de bu işlem oldukça dikkatli uygulanmalıdır. Aksi takdirde cilt kusurlarını yok edeceğim derken kişi ciltte lekelenmenin artmasına da sebebiyet verebilir.

Lazer Tedavisinde Kullanılan Lazer Teknolojileri

Karbon Peeling

Q-switched  Nd:YAG lazer uygulamasında şu yol izlenmektedir:

Uygulama öncesinde ilk olarak leke olan bölgeye siyah renkte karbon solüsyonu adını verdiğimiz madde sürülür. Bu işlem solüsyon sürülmeden yaklaşık 15-20 dakika öncesinde yapılmalıdır. Lazer cildimiz üzerinde tarama yaparken karbon partikülleri peeling etkisi yaratacaktır. Karbon maddesi cilt yapısında bulunmakta olan yağ kanallarınca emilmekte ve renk duyarlılığı ise düşük olan Nd YAG lazer etkinliğince karbon baz alınarak deri üstü ve altı renk maddesi yerleştirildiği için artış göstermektedir.

Karbon peeling uygulaması 1 ila 3 hafta arasında yapılmaktadır. Bunun yanı sıra karbon peelingin diğer uygulamaların yanı sıra destekleyici olarak uygulanabileceğini de söyleyebiliriz.

Seans süresi 6′ dır.

KTP Lazer

Renk maddesini en iyi şekilde yakalayabilen lazer tedavi uygulamasıdır. Cilt yapısının alt dokularına inilmeden uygulanması ile yapılır. Derin lekelerde birden fazla seansa ihtiyaç varken yüzeysel lekelenmelerde sadece bir kez uygulamak başarılı sonuca ulaştırmaktadır.

IPL

IPL adını verdiğimiz tedavi uygulaması leke tedavileri için ışık sisteminden faydalanmamıza olanak sağlamaktadır. Leke tedavisinde başarılı sonuca ulaştıran IPL sistemi lazere göre daha fazla seans gerektirmektedir.

Fraksiyonel Lazerler

Cilt yapısını yenilemekte olan lazer uygulaması leke tedavisi içinde birebirdir. Tedavi başarısından değişik oranlarda bahsedilen uygulama reaksiyonel lekelenmeyi de arttırmakla beraber hassas bir uygulama gerektirmektedir. Bunun için hassas, koyu tenli ciltlerde ve kızarık ciltlerde lazer tedavisinden kaçınınız.

Q-switched Nd Lazer Uygulaması

YAG lazer 1064 nm dalga boyunda olup oldukça kısa sürede saniyeler içerisinde atış yapmaktadır. Kısa süreli olarak atış yapan lazerler renk maddelerini patlatarak etkisini göstermektedir. Çevre dokular bu durumdan etkilenmemektedir. Q- Switched Nd YAG uygulaması esnasında cilt yapısı hiç bir şekilde zarar görmemektedir.

Aynı zamanda bu leke tedavi yöntemi sayesinde cilt yenileme işlemi de kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Bununla beraber peeling, cilt yenileme ve benzeri işlemlerde yapılarak tedavi süreci hızlandırılabilir. Bu lazer uygulamamızda ki seans süresi 1-3 hafta arasında değişmektedir ve leke türüne göre 6 seansa kadar işleme devam edilebilir.

Fiyat Teklif ve Randevu Formu
Leke Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin Lütfen Aşağıdaki Formu Doldurunuz Uzmanlarımız Size En Kısa Sürede Dönüş Yapacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

×