Size bir telefon kadar yakınız
0312 419 00 50
Dil Seçin
trende

Yaşlılık Lekesi

Yaşlılık Lekesi

Ortalama insan ömrünün belirli dönemlerinde gün yüzüne çıkmaya başlayan lekelenmelerdir. Genellikle 40’ lı yaşlarda oluşmaya başlayan lekelenmeler ellerde, sırt bölgesinde ve yüzde çıkmaktadır.

Bu lekelenmenin de oluşumunda yine güneşin zararlı ışın etkilerinin olduğunu söylememiz mümkün. Öyle ki hangi bölgeler daha fazla güneş ışınlarına maruz kalmakta ise yaşlılık lekesi en çok o alanda ortaya çıkmaktadır.

Farklı boyutlarda ve renk tonlamaların da ortaya çıkan yaşlılık lekelenmeleri farklı boyutlarda ve farklı renk tonlamaların da ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman bir et beni olarak beliren cilt problemi kimi zaman ise kahverengi lekelenmeler şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman büyüyen kimi zamanda küçülen yaşlılık lekelenmeleri özellikle yaz aylarında daha fazla koyulaşmaktadır. Lakin yaşlılık lekeleri için kansere döner vb söylemlerde bulunmamız yanlış olur.

Genel olarak incelemekte olduğumuzda yaşlılık lekelenmelerinin estetik amaçlı yaptırıldığını söyleyebiliriz. Lakin bazen lentigo maligna olarak adlandırdığımız lekelenmelerin cilt kanseri ile karıştığını da söyleyebiliriz. Bu sebepten ötürü her ne olursa olsun cildiniz üzerinde lekelenmeler başladığında muhakkak ki dermoskopik incelemelerde bulunarak cilt analizi yaptırınız. Dermastoskop incelemeler özel bir büyüteç aracılığıyla yapılmaktadır. Bu büyüteç lekelenmelere dair bir çok cilt probleminin saptanmasına katkı sağlar. Bunun için herhangi bir ciddi rahatsızlık olup olmadığının kesinleştirilmesi gerekmektedir.

Yaşlılık lekelenmelerinin nedenleri

Öyle ki UV ışınlarının cilt yüzeyine etki etmesi deri üzerinde bulunan pigmentlerin aşırı aktif pozisyona geçmesini tetiklemektedir. Yüksek miktarda salgılanan pigment hücreleri melanin üretmeye başlamaktadır.

Melanin deri altındaki tabakanın güneşten korunması adına önemli bir maddedir. Lakin aşırı faaliyet göstermesi sonucunda melanin cildin üzerinde birikmektedir. Buda pigmentlerin gelişimine engel olan bir durumdur. Dolayısıyla deri üzerinde bu tarz renk değişikliğinin meydana gelmemesi için özellikle güneşli zaman dilimlerinde dışarıya çıkmamak gerekir. Bazıları genetik sebeplere bağlı olarak bazıları ise karaciğer lekelenmelerine bağlı sebeplerden dolayı yüksek risk altındadır. Bazılarında da melanin üretiminin aşırıya erişmesi yaşlanma belirtileri ile başlangıç göstermektedir.

Bir diğer risk teşkil eden durum ise bronzlaşmaktır. Bronzlaşma lambaları ve bronzlaşma yataklarını bronzlaşma için tercih edenlerde bu risk grubuna girmekte. Cilt lekelenmelerine sebebiyet veren bir diğer durum ise kullanılmakta olunan doğum kontrol hapları ve bazı ilaçlar olmakta. Kullanılan bazı ilaçlar yan etki olarak kahverengi lekelenmeler meydana getirmektedir. Son olarak da hormonal dengesizlikler yaşayan, stresli, karaciğer hastalığı, hamilelik, yaşlanma ve benzeri durumlar olan kişilerin cilt lekelenmelerine maruz kaldığını söyleyebiliriz.

Yaşlılık tedavisi nasıl uygulanır

Buz tedavisi, kimyasal peeling, lazer tedavisi vb tedavi uygulamaları yaşlılık lekelenmelerine karşı uygulanan tedavilerdir. Eğer lekelenmeler kabarıklar şeklinde ise bu problemi bir kaç seans sonrasında lazer veyahut krtoterapi uygulaması ile çözebiliriz.

Deri üzerinde var olup lakin kabarık olmayan lekelenmeler var ise o vakit yaşlılık lekelerini buz lazerle, kimyasal peeling ile 1 ay aralıkla sürecek şekilde 1-4 seans arasında tedavi edebiliriz. Yapılacak uygulamaya bağlı olarak uygulama sonrasında cilt üzerinde 4-7 gün süren renk değişikliği ve kabuklanma meydana gelebilir.

Yaşlılık lekelerine karşı kullanılmakta olan lazerler

  • KTP lazer nm
  • İntense pulsed light IPL
  • CO lazer
  • Fraksiyonel lazerler
  • Erbium lazer

El üzerindeki yaşlılık lekelenmeleri nasıl tedavi edilir

Yaşlılık lekelerinin oluşum gösterdiği alanlardan bir tanesi de ellerimizin üzeridir. Yaşlılık lekelenmelerinde lazer ile ve buz tedavisi uygulanmaktadır. Bu uygulama 1-4 seans aralıklarında olup 3-4 hafta aralıklarla uygulanmaktadır. Eğer yapılacak olan uygulama kryoterapi yöntemiyle yapılacak ise o vakit uygulama sonrasında cildin bazı yerlerinde kızarıklıkların oluşması kaçınılmaz.

Bu tarz etkilerin oluşmasının sebebi cildin hassas yapıda olması ve el üstünün deri olarak diğer bölgelere göre daha hassas bir bölge olmasından kaynaklanmaktadır. Uygulama sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız bu süreci en sağlıklı şekilde ve cildinizin sürekli kendini yenileyerek olumlu yönde ilerleme kaydetmesi amacına ulaşılmaktadır.

Cilt lekelenmelerinin her ne kadar belirli bir yaş aralığı sonrasında meydana geldiği bilinmekte olsa da bazen kimi bireylerde genç yaşta da cilt lekelenmelerinin oluştuğunu gözlemleyebiliriz. Bu genetik bir etki veya çevresel faktörlerden kaynaklı da olabilir. Cilt yüzeyinizde ki lekelenmelerin ne olursa olsun nedeni araştırmalı ve bu doğrultuda gidermek için tedavi vb önlemlere gidilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

×